Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stručně o hradu Bezděz

24. 6. 2007

                                           Hrad Bezděz

Jeden z nejvýznamějších gotických hradů v Čechách postaven Přemyslem Otakarem II. v letech 1264-78. Roku 1279 zde byl vězněn kralevic Václav II. se svou matkou Kunhutou. V roce 1350 byl vydán Karlem IV. zákaz oddělení hradu od královských držav, ale to porušil už jeho syn Václav IV. Po bitvě na Bílé Hoře byl hrad v majetku Albrechta z Valdštejna, který jej přebudoval na klášter, pak obsazen Švédy a od roku 1662 až do zrušení kláštera Josefem II. zde žilo několik mnichů. Z expozice např.: Čertova a Velká věž, hradní palác s raně gotickou kaplí, budova purkrabství, na přístupové cestě zbytky kapliček barokní křížové cesty, aj.
 
Královský hrad Bezděz patří bezesporu mezi naše nejznámější a nejoblíbenější hrady. Charakteristická silueta hradu se dvěma věžemi na vyšší ze dvou znělcových homolí (604 a 577 m. n.m.), které výrazně převyšují okolní krajinu, tvoří nezapomenutelnou dominantu regionu.

Hrad se především pro svou nesnadnou dostupnost vyhnul v pozdějších staletích osudu, jenž stihl mnohé jiné hrady, které byly užívány i v době renesance a baroka. Pro většinu návštěvníků představuje klasický středověký hrad, neboť se bez větších přestaveb zachoval ve své původní gotické podobě až do dnešních dnů. Jako mohutná královská hradní výspa na okraji pomezního hvozdu byl Bezděz považován za symbol české státnosti. V novější naší historii je pak neoddělitelně spjat s vrcholy literární, výtvarné i hudební kultury, ale i s politickými a sociálními snahami za rakousko-uherského období. Bylo proto jen akceptováním obecného povědomí, jestliže byl Bezděz státem prohlášen za národní kulturní památku.

Použitá literatura: pruvodce.com

------------------------------------------------------------------------

Bezděz Castle (Czech Hrad Bezděz) is a Gothic castle located some 20 km southeast of Česká Lípa, Czech Republic. It was built in 1264-1278 by order of Přemysl Otakar II.

The royal castle of Bezděz is one of the most important Gothic castles in the Czech lands. Erected on the phonolite hill of Velký Bezděz in 1260-80, it became the characteristic dominant feature of the local landscape and met the demands for an inaccessible as well as respectable royal castle.

A year after Přemysl’s death, Bezděz became the place of imprisonment of Queen Kunhuta and her underage son Václav II, kept under lock and key in very spartan conditions by Otto Margrave of Brandenburg after the Battle of Marchfeld. The boy, only 6 or 7 at the time, remained there alone when his mother escaped under a pretext and it is widely accepted that the place left its mark on him. As an adult, and ruling monarch, he returned to Bezděz to order the construction of a chapel, one of the best preserved areas of the castle today. Albrecht of Wallenstein later turned the castle into a monastery for the Benedictines from Monserrat, who brought a copy of the Madonna of Moserrat (the Black Madonna) in 1666, making the castle a pilgrimage site for years to come. It was finally abandoned in the 18th century.

Parts that are accessible to visitors are the castle precincts including the royal palace, burgrave's house and the unique early Gothic Chapel. The castle tower offers a stunning view of the surrounding landscape. The castle’s romantic silhouette has attracted a number of artists, including the poet Karel Hynek Mácha. The nearby pleasure lake, dominated by the silhouette of the castle, bears his name, Lake Mácha (Czech: Máchovo jezero).

Info: http://en.wikipedia.org/wiki/Bezd%C4%9Bz_Castle